Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi, Türkiye’deki en eski ve teşhir edilen tarihi eserlerin çokluğu nedeni ile en kapsamlı müzelerden biridir. Arkeoloji Müzesinde sergilenen antik eserler arasında neolitik, kalkolitik, bronz, proto – Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine ait bol sayıda örnek olduğu gibi, bazı Asur, Fenike ve Ermeni eserleri de sergilenmektedir.

Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en eski 10 müzesinden birisidir. Adana ve tüm Çukurova’da elde edilen tarihi eserlerinin teşhir edildiği müze, ilk kez 1924 yılında Alyanazade Halil Kamil beyin yönetiminde Taşköprü dolaylarındaki Caferpaşa Camii’nin Medresesinde açılmış, bir kaç sene sonra Kuruköprü semtindeki Rum Kilisesi’ne nakledilmiştir. Bu yapının da kısa bir zaman sonra dar gelmesi nedeniyle kilisenin apsis kısmı yıkılarak buraya kagir bir ek daha yapılmıştır.

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

 

1937 senesinde o zamanki Müze Müdürü Ali Rıza Yalman (Yalkın) Çukurova’nın etnografyasını dile getirmek amacıyla müzeye yeni bir bölüm eklenmiş, böylece Adana Arkeoloji Müzesi aynı zamanda bir “Etnografya Müzesi” halini almıştır.

Adana Arkeoloji Müzesi’nde, Tarsus-Gözlükule, Mersin-Yümüktepe, Milis, Karatepe, Soğuksutepe gibi höyük ve iskan yerlerinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkan eserler ile Adana ve çevresinden derlenen eserler yer almaktadır. Bu eserler, prehistorik (tarih öncesi), Hitit, Asur, Fenike, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait heykel, kitabe, lahit, stel, mimari parçalar gibi taş eserler, pişmiş topraktan yapılmış çanak, çömlek, çeşitli kaplar, silindirik ve magma mühürleri, madeni paralar ve diğer arkeolojik kalıntılardır.

Adanadaki Antik Eserler

Müzede sergilenen çok sayıdaki Neolitik, Kalkolitik, Bronz, Proto-Hitit, Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı devirlerine ait eserlerinin yanında az miktarda Asur, Fenike ve Ermeni eserleri de bulunmaktadır. Bu eserler, heykel, kabartma, kitabe, mezar taşı, sütun, lahit, küp, çanak – çömlek, tablet, silah, meskukat, elbise, ev eşyası, çalgı gibi eserlerdir. Çoğu kazı yoluyla, az bir kısmı da halk tarafından tesadüfen bulunup müzeye getirilen arkeolojik ve etnografik özellikteki eserlerdir.

 

Bahçede Sergilenen Eserler

Müze girişinde Hitit dönemi “kapı arslanı” Silifke-Taşucu’ndan ve Uzuncaburç’tan getirilen iki adet “Augustus heykeli” ile zengin çelenkli lahitler, küpler, mancınık gülleri, yazıtlar, sunaklar ve çeşitli mimari parçalar bulunmaktadır.

Giriş Katında Sergilenen Eserler

Müzenin giriş katındaki bölümü, “taş eserler” salonudur. Troya savaşlarını yüksek kabartma biçiminde betimleyen mermer “Akhilleus Lahdi”, Tarsus’tan getirilmiştir. Ayrıca Seyhan baraj gölünde kalan “Augusta Antik Kenti” nden getirilen ve üzerine “Medusa figürü” bezenmiş olan lahit ile Karataş-Magarsus Antik Kenti’nden getirilen insan boyutlarındaki bronz “Karataş Heykeli”, taş eserler salonunun en ilgi çeken eserlerindendir.

Kronolojik Eserler Salonu

Kronolojik eserler salonunda ilk çağlardan Osmanlı dönemine kadar Çukurova’da kurulan uygarlıklara ait eserler yer almaktadır. Bu eserler arasında adak eşyaları, kap, kandil, tanrı, tanrıça, insan ve hayvan figürleri de bulunmaktadır. Adana’nın Tepebağ Mahallesi’nde bulunan “Lir Çalan Orpheus Mozaği” de bu salonda bulunmaktadır.

Bölgesel Eserler Salonu

Adana Müzesi’ne ait olup, arkeolojik kazı ve satın alma yoluyla gelen eserler, Bölgesel Eserler Salonu’nda yer almaktadır. Zengin formlu cam örnekleri, Selçuklu Çinileri ve çeşitli uygarlıklara ait mühürler de bu salonda bulunmaktadır.

 

Sikke, Mühür ve Mücevher Eserler Salonu

Bu salonda; Paranın ilk defa görüldüğü Lidya dönemi ile bundan sonraki farklı dönemlere ait sikkeler, takılar ve Adana’nın ilçelerinde bulunan defineler bulunmakta, Hitit İmparatorluğu devrine ait “Dağ Kristali Heykelciliği” Adana Arkeoloji Müzesi ‘ndeki en çok ilgi çeken eserler arasında yer almaktadır.

Adana Arkeoloji Müzesi Adresi : Seyhan Caddesi, Adana

Telefon numarası : (0322) 454 38 55 Faks no: (0322) 454 38 56

Ziyaret Günleri : Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30 / 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Adana'daki Arkeoloji Müzesi ile
Bu yazı Müzeler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.