Atatürk Müzesi

Adana Atatürk Müzesi, Seyhan Caddesi üzerinde 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evleri mimarisi ile yapılmış, iki katlı, cumbalı (çıkmalı), kırma çatılı, kagir bir yapıdır. Bu özellikleri nedeniyle Adana Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi yapısı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilerek, koruma altına alınmıştır.

Atatürk Müzesi

Adana Atatürk Müzesi

Bina Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği’nce zamanın Kolordu Komutanı Bedrettin Demirel’in önderliği ve halkın yardımıyla kamulaştırılıp restorasyonu yapılmış ve 1981 senesinde Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak hizmete açılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, 15-03-1923’te eşi ile birlikte Adana’yı ziyaret ettiğinde, Ramazanoğulları ailesinden Suphi Paşa’ya ait olan bu konakta kalmıştır. 1981 senesinden bugüne “Atatürk Müzesi” olarak konukların ziyaret ettiği konak, hem o dönemin hayat tarzını yansıtması, hem de Atatürk’ün izlerini taşıması açısından Adanadaki önemli müzelerden yalnızca bir tanesidir. Atatürk’ün Adana’yı ziyareti, her sene 15 Mart’ta Atatürk müzesindeki resmi törenler ile kutlanılmaktadır.

 

Atatürk Müzesi Resimleri ve Müze Katları :

Atatürk Müzesi

Alt Kat

Çalışma Odası: Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonraki yıllarda çıkan yerel gazetelerden Yeni Adana, Türk Sözü, Çukurova, Dirlik gazetelerinin yer aldığı bölümdür.

Kütüphane: Kütüphanede Osmanlıca ve Türkçe (Latin harfleriyle) yazılı 2000’e yakın kitap vardır. Kitapların çoğu bağış yoluyla sağlamıştır.

Üst Kat

Sofa: Emekli subay Nevzat Duruak tarafından yapılmış olan Atatürk’ün mumdan heykeli yer almaktadır.

Yatak Odası: Pirinç karyola, sim işlemeli yatak, masa örtüsü, ayrıca Maraş işi iki koltuk ve elbise dolabı bulunmaktadır.

Çalışma Odası: Maraş işi koltuk, masa, sandalye, telefon, dolap ve Atatürk’ ün portresi bulunmaktadır.

Basın Odası: Vitrin içerisinde Yeni Adana Gazetesi’nin ciltlenmiş Pozantı nüshaları ve çalışanlarının çerçeveli resimleri bulunmaktadır.

Mücahitler Odası: Gani Girici’nin ve bazı mücahitlerin portreleri, Gani Girici’ ye ait madalya ve Atatürk’ün ölüm anına, 9:05’e ayarlanarak durdurulmuş bir saat bulunmaktadır.

Oturma Odası: Cevizden sandalye, nargile, madeni mangal, kilim ve halılar bulunmaktadır.

Hatay Odası: Atatürk Adana’ya geldiğinde, Ayşe Fıtnat hanımın başkanlığında bir grup Fransız işgalindeki Hatay’dan gelerek Atatürk’ ün huzuruna çıkmış ve ona siyah gül hediye etmiştir. Buna karşılık, Atatürk de “Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde kalamaz.” demiştir. Bu olayı anlatmak için mankenler konmuştur. Ayrıca ceviz oymalı sehpa, Türk bayrağı ve Hatay’dan gelen heyetin çeşitli boylarda fotoğrafları bulunmaktadır.

Silah Odası: Cins ve ebatları değişik tüfekler, tabancalar, paşa apoleti, Atatürk’ ün doğduğu evin maketi, Anıtkabir’e Osmaniye’den giden taşın numunesi ve vitrin içerisinde çeşitli yıllara ait madeni paralar bulunmaktadır.

Yaver Odası: Atatürk’ün yaverinin kaldığı oda içerisinde pirinç karyola, sim ve gümüş işlemeli yatak örtüsü, ceviz kaplamalı elbise dolabı, madeni ibrik ve leğen bulunmaktadır.

Kuva-yi Milliye Odası: Atatürk, İsmet İnönü ve Kuva-yi Milliye döneminde emeği geçen ve Kuva-yi Milliye hareketini başlatanların büstleri bulunmaktadır.

Atatürk Müzesi Adresi: Kayalıbağ Mahallesi Seyhan Caddesi No: 59 Adana.

Telefon Numarası : (0322) 359 78 66  Faks NO : (0322) 454 38 56

Ziyaret Günleri: Atatürk Müzesi Pazartesi günleri kapalı, haftanın diğer günleri ise ziyarete açıktır. TC vatandaşı öğrenciler ve askerler için ücretsiz müze ziyaretine izin verilmektedir. ziyaret etmektedirler.

Ziyaret Saatleri:  08.30-12.30 / 13.00-17.00


Adana'daki Atatürk Müzesi ile
Bu yazı Müzeler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.