Etnoğrafya Müzesi

Adana Etnografya Müzesi Çukurova köyleri ve Toroslar’da yaşayan Türkmen ve Yörükler’e ait kültürü yansıtan eşyaları ile ünlüdür.

Adana İl merkezinde, Kuruköprü bölgesinde 1845 senesinde yapılmış ve terkedilmiş kilise binası 1924 yılından sonra müze olarak düzenlenmiş, 1972 yılına kadar bina Arkeolojik eserler ve Etnografya eserlerinin sergilendiği bir müze iken 1972 yılında eserlerin yeni müze binasına taşınmasından sonra kilise restore edilmiş ve son olarak 1983 yılında Etnografya Müzesi halini almıştır.

Adana etnoğrafya müzesi

Adana Etnografya Müzesi

 

Müzedeki Taş Eserler

Etnografya müzesi mezar taşları

Etnografya müzesi mezar taşları

Bahçede kûfi, sülüs ve nesih hatla yazılmış kitabe ve mezar taşları sergilenmektedir.   Güney ve kuzey bölümünde sade, sikke başlıklı, mecidiye tipi, kavuklu, fes ve barok başlıklı, 17. yüzyıldan kalma Osmanlı kadın ve erkek mezar taşları bulunmaktadır. Bunlar arasında yörenin ileri gelenlerinden Adana Valisi Süleyman Paşazade Ahmet Paşa, Karaisalı Kaymakamı Hasan Fevzi Bey, Adana Askeri Alaybeyi Miratizade İbrahim Bey, Adana Defterdarı Sofyalı Mustafa Bey, Orman Başmüfettişi Akif Efendi’nin mezar taşları da yer almaktadır.

Batı bölümünde Türk-İslam eserlerine ait kitabeler teşhir edilmekte olup, bunların arasında Misis hanı, Adana Vilayet konağı, Bahripaşa çeşmesi, Taşköprü ve Misis köprüsü tamir kitabeleriyle Osmanlı devlet arması da yer almaktadır.

Etnografik Eserler

Istar Bölümü:   El dokuma tezgahları, ıstar, mekik, kirkit, yay, ılkıdır, kirmen, çıkrık ve duvarda kilim örnekleri bulunmaktadır.

Yörük Çadırı :   Kurulmuş halde kara kıl çadır, içinde çeyiz çuvalları, yerde keçeler, kilimler, duvar yastıkları, fener, keklik kafesi, hızman, tüfek ve barutluk yer almaktadır. Çadırın önünde deri çarık ayakkabı, ağaç su kabı, dibek, yayık, haviye ve kaşıklık yer almaktadır. Çadırın sol tarafında deri yayık başında Türkmen kızı, el değirmeni, duvarda eli belinde koçboynuzu motifi olan kilim vardır.

Yörük Çadırı

Yörük Çadırı

Şark Odası:   Ortada bir mangal ve giyinmiş kuşanmış Türkmen kızı mankeni bulunmaktadır. Duvarda ise geyik derisi ve yazılı bakır tepsi bulunmaktadır.

Panolar :  Toroslar’da yaşayan aşiretlerin el dokuma, cicim, zili, sumak, ilikli, düz dokuma kilim örnekleri, halı, heybe, seccade, yastık örnekleri teşhir edilmektedir. Ayrıca keçe seccade ve çeyiz çuvalı vardır.

Vitrinler :  Adana Etnografya Müzesinin vitrin bölümünde oldukça zengin çeşitler mevcuttur. Bunlar;

  • 1 No’lu vitrin: Ham deri çarık, zemzem takımı, bakır kahve ibriği, ahşap kahve değirmenleri, mangal, hedik, ellik, körük, kirkit, keserler, gelin takunyası, güneş ölçme aletleri.
  • 2 No’lu vitrin: Ney, kaval, aşiret zurnaları.
  • 3 No’lu vitrin: Altın küpe, kolye ve bilezikler.
  • 4 No’lu vitrin: Gümüş kemerler ve kemer tokaları.
  • 5 No’lu vitrin: Gümüş hamaylı kolyeler ve tesbihler.
  • 6 No’lu vitrin: Gümüş halhal, yüzük, tepelik ve bilezik, ağızlık, sürmedan, köstekli saat.
  • 7 No’lu vitrin: Yaylı kabak kemane, yaylı tanbur, kemençe.
  • 8 No’lu duvar vitrini: Kılıç ve kalkan.
  • 9 No’lu vitrin: Cepken, sırma işlemeli kadın giysisi, manken üzerinde simle dokunmuş kadın kıyafeti.
  • 10 No’lu vitrin: Manken üzerinde iki adet bindallı ve cepken

Adana Etnografya Müzesi Adresi: Ziyapaşa Bulvarı No.114

Telefon Numarası : 0322 352 2417

Ziyaret Günleri : Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30 / 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Adana'daki Etnoğrafya Müzesi ile
Bu yazı Müzeler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.