Misis Mozaik Müzesi

Misis Höyüğü kazılarından çıkan tarihi eserlerin de sergilendiği Adana Misis Mozaik müzesi, Adana-Ceyhan arasındaki İpek yolu üzerinde bulunmakta olup, Adana’ya uzaklığı yaklaşık olarak 26 km’dir. Yapılan araştırmalar sonucu müzede bulunan mozaiklerin Genç Roma devrine ait olduğu anlaşılmış, mozaiklere bir çok hayvan ve bitki motiflerinin işlendiği görülmüştür.

Misis Antik mozaik eser resimleri

Misis Antik Kenti, Ceyhan Nehri kenarında, tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş, Adana’dan sonra gelen ikinci bir geçit durumundadır. Misis Antik Kenti’nin tarihi, antik kentin üzerinde bulunduğu ve Neolitik Çağ’a tarihlenen höyük ile başlar.

 

 

Misis Mozaikleri

Adana Bölge Müzesine bağlı olarak 1959 yılında ziyarete açılan Misis Mozaik Müzesi, Misis höyüğünün batı yönündeki sırt üzerindedir. Bir tesadüf eseri bulunan mozaiklerin tamamı o esnada Misis höyüğünde çalışan Prof. Bossert ile Dr. Ludvving Budde tarafından arkeolojik bir kazı sırasında meydana çıkarılmıştır.

 

 

adana misis mozaik müzesi resim

Yapılan Arkeolojik araştırmalardan mozaiklerin Genç Roma devrine, muhtemelen IV. Yüzyılın sonlarına ait Bazilika tipinde bir tapınağın tabanını kapladığı anlaşılmıştır. Küp şeklindeki ufak renkli taşlardan meydana getirilen bu şekilleri geometrik ve bitkisel motifler ile insan ve  hayvan  motifleri  olmak  üzere  üç grupta toplamak mümkündür. Bitkisel motiflerin tamamen stilize olmalarına karşılık insan ve hayvan figürleri son derece realist olarak işlenmiştir. Etrafı bitkisel ve geometrik motiflerle çerçevelenmiş bir karenin içini kaplayan kompozisyonunun tam ortasında bir kümes, bunun etrafında yine ayrı türlerden 16 tane vahşi ve evcil hayvan yer almıştır.   Ayrıca Misis Mozaik müzesinde, Misis Höyüğü’nde yapılan kazılar sonucu elde edilen birçok eser ziyaretçilerini beklemektedir.

Misis Mozaik Müzesi Adresi: Yakapınar Beldesi, Yüreğir

Telefon numarası : (0322) 454 38 55 – : 0322) 393 47 78 – Faks no : (0322) 454 38 56

Ziyaret günleri: Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30 / 13.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Adana'daki Misis Mozaik Müzesi ile
Bu yazı Müzeler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.